Najczęściej zadawane pytania

From Stellarium Wiki
Jump to: navigation, search
Uwaga: to FAQ jest krótką listą odpowiedzi na wspólne problemy.

To nie jest to samo co podręcznik użytkownika, który zapewnia o wiele bardziej szczegółowe informacje na temat korzystania ze Stellarium, krajobrazów, dostosowywania, astronomii, itp. Ta strona to absolutne minimum.


Contents

Pytania ogólne

Co to jest Stellarium?

Stellarium to wolnodostępne planetarium dla Linux/Unix, Windows i MacOSX. Renderuje niebo w czasie rzeczywistym przy użyciu OpenGL, co oznacza że niebo wygląda tak jak w rzeczywistości przy oglądane za pomocą oczu, lornetki, lub małego teleskopu. Stellarium jest bardzo proste w użyciu, co jest jedną z jego największych zalet: może być z powodzeniem używane przez początkujących. Projekt Stellarium został zapoczątkowany przez Fabien Chéreau latem 2001 i korzysta intensywnie z witryny Sourceforge. Dostęp do strony projektu na Sourceforge tutaj.

Czy Stellarium jest za darmo?

Oczywiście! Stellarium to wolne oprogramowanie. Każdy ma prawo do pobierania, korzystania z programu za darmo, rozpowszechniania bez modyfikowania kodu, lub zmiany kodu źródłowego, wszystko na warunkach określonych w Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL).

Gdzie mogę pobrać Stellarium?

Ze strony pobierania. Stellarium jest hostowane na serwerach Sourceforge. Po kliknięciu na prawidłowy link ze strony pobierania, zostaniesz przeniesiony na listę serwerów Sourceforge, z których każdy ma inną lokalizację. Wybierz serwer geograficznie najbliższy Tobie, zapewni to szybsze pobieranie.

Gdzie mogę przekazać swoje uwagi?

Twoje pomysły i uwagi są bezcenne dla Stellarium. Rzuć okiem na stronę główną, aby zobaczyć, gdzie można uzyskać wsparcie osobiste, poprosić o nowe funkcje, zgłosić błąd, a nawet przedstawić własne poprawki.

Instalacja Stellarium

Jakie są wymagania systemowe Stellarium?

Karta graficzna zdolna do renderowania OpenGL. Minimalnie Riva TNT2, wydana w 1999 lub 2000. Stellarium wykorzystuje intensywnie procesor, więc więcej klatek na sekundę uzyskasz na szybszym procesorze. Każdy dość nowy komputer powinien być w stanie uruchomić Stellarium. Dostępne są wersje programu pracujące w środowisku Linux, Windows lub MacOSX.

Aby pokazać Ci możliwości instalacji programu, z sukcesem uruchomiliśmy go na poniższych konfiguracjach sprzętowych:

 • Pentium III 800Mhz, 128MB RAM, karta graficzna Intela (w systemie Windows XP).
 • AMD K6 400 Mhz, 256MB RAM, Nvidia GeForce2 AGP, DirectX 9.0 (Windows XP)
 • Mac PowerPC około 667MHz, uruchomione przynajmiej na OSX 10.3.9, wszelkie Mac Intel

Jak zainstalować Stellarium?

Dla użytkowników Windows, uruchom pobrany plik "setup.exe" i postępuj zgodnie z instrukcjami. Dla użytkowników Linux, najprościej jest znaleść skompilowaną paczkę dla Twojej dystrybucji. Ale jest możliwość skompilowania programu samodzielnie: szczegółowe instrukcje dotyczące kompilacji pod Linux-em, Posix, Cygwin i MacOSX są dostępne w pliku "INSTALL". Użytkownicy Mac OS X powinni pobrać plik dmg, kliknąć dwukrotnie, aby otworzyć, aplikacja jest zawarta wewnątrz, przenieś aplikację do Twojego folderu aplikacji.

Jak odinstalować Stellarium?

 • Dla użytkowników Windows, odinstaluj Stellarium za pomocą "Dodaj/Usuń programy" w Panelu Sterowania.
 • Dla użytkowników Linux, użyj menedżera pakietów jeśli zainstalowałeś binarne pakiety dla Twojej dystrybucji.
 • Jeśli został skompilowany samodzielnie, można odinstalować poprzez wpisanie "make uninstall" w katalogu kompilacji.
 • Jeśli został skompilowany samodzielnie, uruchomiłeś jako root make install, i usunąłeś katalog kompilacji
  • Po pierwsze ściągnij ponownie (jeśli to konieczne) i rozpakuj pakiet źródłowy dla wersji, którą masz zainstalowaną
   • Aby sprawdzić jaką masz wersję wykonaj polecenie: stellarium --version
  • Aby odinstalować uruchom: ./configure && sudo make uninstall

Korzystanie ze Stellarium

Jak rozpocząć korzystanie ze Stellarium?

 • Najpierw ustaw lokalizację! Domyślną lokalizacją jest Paryż, Francja. Możesz wybrać swoją lokację klikając na mapie lub ustawiając współrzędne. Nie zapomnij zapisać zmian. Zrób to klikając "Ustaw jako domyślne". Od teraz, niebo będzie wyglądać dokładnie tak jak w twojej lokalizacji w rzeczywistości. Oczywiście, jeśli zabierzesz Stellarium w podróż na laptopie, możesz zmienić swoją lokalizację.
 • Użyj myszki lub klawiszy strzałek, aby się rozejrzeć.
 • Użyj klawiszy Page Up i Page Down, aby przybliżyć i pomniejszyć.
 • Użyj lewego przycisku myszy, aby wybrać obiekt, prawy przycisk, aby odznaczyć obiekt i środkowy przycisk lub spację, aby wyśrodkować wybrany obiekt.
 • Powiększanie do mgławic i planet jest bardzo ciekawe...
 • J spowalnia lub odwraca czas, L zwiększa szybkość, a K sprawia, że czas powraca do normalnej prędkości.
 • Naciśnij F1, aby uzyskać pomoc.

Jak mogę zmienić rozdzielczość do takiej której nie ma w konfiguracji?

Stellarium uruchomiony jest na laptopie z panoramicznym ekranem i nie ma opcji określających twoją rozdzielczość. W takim przypadku wystarczy otworzyć plik config.ini w edytorze tekstu i znaleźć wartości screen_w i screen_h. Ustaw numery do żądanych wymiarów, zapisz plik i ponownie uruchom Stellarium: ciesz się widokiem!

Czy istnieje instrukcja obsługi do Stellarium?

Tak. Dowiedz się więcej o Stellarium i astronomicznych zasadach zademonstrowanych w programie. Lektura. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji

Jak ustawić określoną datę w inny sposób niż klikając setki razy przycisk zmiany roku?

Konkretną datę można wpisać używając menu tekstowego (zwanego też tekstowym interfejsem użytkownika, w skrócie TUI):

 1. Naciśnij klawisz m w celu wywołania TUI;
 2. Za pomocą klawiszy kursora przejdź do pozycji 2.1 Czas widoku nieba;
 3. Używając klawiszy kursora lewo/prawo podświetl rok/miesiąc/dzień/godzinę do zmiany.
 4. Wybraną wartość można zwiększać i zmniejszać za pomocą klawiszy kursora góra/dół;

można też po prostu wpisać żądaną wartość;

 1. Naciśnij ENTER albo ESC aby powrócić do wyboru pozycji menu TUI (jeśli chcesz jeszcze zmieniać jakieś inne opcje), albo po prostu naciśnij m aby zamknąć TUI.

Uwagi:

 • W wersji 0.9.1 występuje błąd polegający na tym, że nie da się wybrać lat wcześniejszych niż 1 r. p.n.e. Pracujemy nad rozwiązaniem go.
 • TUI jest wyłączone w wersjach od 0.10.0 (beta) do 0.10.2. Opracowywany jest nowy tekstowy interfejs użytkownika, który w przyszłości zostanie udostępniony w postaci wtyczki do programu. Praktycznie to samo można osiągnąć w wersji 0.10.5 w oknie zmiany czasu wywołanym klawiszem F5.

Dostosowywanie

Jak mogę korzystać z innych obrazów konstelacji w Stellarium?

Chciałbyś wyświetlać inne rysunki niż te, które są zawarte w programie Stellarium, np. swoje własne albo starożytne ryciny z Uranografii?

Będziesz musiał zmienić tekstury konstelacji i ewentualnie dostosować swoje współrzędne w pliku constellationsart.fab. Jeśli nie są obciążone ograniczającymi prawami autorskimi, możesz udostępnić zestaw reszcie społeczności.

Czy można wyświetlać więcej gwiazd?

Stellarium używa katalogu Hipparcos, który zawiera ponad 120000 gwiazd. Obecnie nie jest możliwe użycie innych katalogów gwiazd. Dodatkowe gwiazdy do programu Stellarium można znaleźć na stronie projektu w serwisie Sourceforge: http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=48857&package_id=233730

W wersji 0.10.2, w oknie ustawień i zakładce narzędzia można bezpośrednio pobrać dodatkowe katalogi z milionami gwiazd.

Czy Stellarium dostępne jest w moim języku?

Począwszy od wersji 0.8.0, Stellarium może porozumiewać się w Twoim języku. Ustawienia są w oknie preferencji lub w pliku config.ini. Możliwe jest, że tłumaczenie nie jest jeszcze kompletne, więc bylibyśmy wdzięczni, jeżeli utalentowany tłumacz wśród społeczności Stellarium przyczynił się do tłumaczenia. Informacje na temat tego procesu na stronie tłumaczenia.

Problemy

Nie mogę zainstalować Stellarium.

Przeczytaj instrukcje instalacji zawarte w pliku "INSTALL", z którym dostarczane jest Stellarium.

Stellarium installs, but does not run.

0.9.0 / OSX If you have upgraded from an older version of Stellarium, and your old config.ini file was set so that Stellarium started in full screen mode, 0.9.0 will fail to start. Just edit your config.ini file and edit the line with the fullscreen setting so the value is false.

For other problems, we can offer some accounts of what people experienced in the past. Maybe a file necessary for Stellarium was corrupted or badly formatted in some way. Try reinstalling, don't forget to backup any Stellarium files you might have customized.

Stellarium reports basic actions on standard output and standard error. This output can be read in the cmd window on Windows, or can be seen by starting Stellarium from a terminal in Linux and OS X. Have a read of this output and see if there is any helpful information. If you can't fix your problem, post a support request, and include this output.

Message on console, "locale::facet::_S_create_c_locale name not valid"

If stellarium does not start, and you see this message on the console:

terminate called after throwing an instance of 'std::runtime_error'
 what(): locale::facet::_S_create_c_locale name not valid
Abort trap

Try setting the LC_ALL environment variable to "C" and re-run.

Stellarium działa bardzo wolno, ,mam mało klatek na sekundę.

Dzieję się tak, gdy jest wyłączone przyspieszenie sprzętowe. Jeśli masz kartę graficzną 3D, upewnij się, czy sterowniki OpenGL są zainstalowane i aktualne.

Stellarium zawiesza się albo ulega awarii po pewnym czasie od uruchomienia.

Stellarium wykorzystuje dość dużo mocy procesora. Oznacza to, że elementy wewnątrz komputera mogą się dość mocno nagrzewać. Jeżeli komputer zacznie się zawieszać albo pojawią się błędy, to prawdopodobnie jest to związane z dużą ilością wydzielanego ciepła. Jeśli tak jest, to inne zadania wymagające dużej mocy procesora, takie jak kodowanie mp3, będą źródłem takich samych problemów. W najnowszych wersjach Stellarium można ograniczyć liczbę generowanych klatek obrazu na sekundę. Włączenie tej funkcji powinno rozwiązać problem.

Niektóre księżyce są w innym miejscu, niż powinny być.

Obecnie nie mamy dokładnych danych położenia Charona i ogólnie wszystkich satelitów Neptuna. Pozostałe położenia satelitów powinny być poprawne. Jeśli porównać z tym, co widać przez teleskop należy włączyć czas propagacji światła w config.ini.

W programie nie są wyświetlane poprawnie polskie znaki diakrytyczne

Język polski jest poprawnie obsługiwany w Stellarium. Jedyną przyczyną może być brak odpowiedniej czcionki na Twoim komputerze. Znajdź właściwą i poinstruuj program by ją używał za pomocą wpisu w pliku config.ini. Strona: Display complex characters in Stellarium zawiera więcej szczegółów.

Stellarium działa w trybie pełnoekranowym z częstotliwością odświeżania 60Hz

Jest to błąd w systemie Windows XP. Istnieją liczne poprawki i mały program dostępny tutaj (instalujesz na własną odpowiedzialność): RefreshLock.

Mój lokalny język nie jest kompletny lub niektóre terminy są nieprawidłowe

Tłumaczenia w Stellarium są pracą społeczności, więc jest możliwe że lokalny tłumacz rozpoczął tłumaczenie, ale nie ukończył go lub nie znalazł odpowiednich słów. Możesz nam pomóc! Wskazówki dotyczące tłumaczenia są na tej stronie: Translation using gettext

Występują problemy z wyświetlanym obrazem (np. zamiast liter wyświetlane są punkty)

Przyczyny mogą być różne, poczynając od braku elementów interfejsu Stellarium przez problemy związane z wyświetlaniem tekstu (na kartach graficznych S3 i ATI Rage) aż do braku danych na temat gwiazd. Tego rodzaju błędy występują głównie na starszym sprzęcie i na określonych wbudowanych układach graficznych (jednemu z użytkowników układu GeForce 4 MX udało się rozwiązać problem przywracając starszą wersję sterownika - 5.2.1.6). Radzimy spróbować dokonać zmian związanych ze sterownikiem grafiki (zaktualizować go, zmienić ustawienia, przywrócić jedną ze starszych wersji) pod warunkiem, że się na tym znasz. Użytkownicy mający kłopoty z układami graficznymi S3 powinni zaktualizować zainstalować aktualny sterownik, tj. sterownik S3 Graphics ProSavageDDR dla Windows XP.

Wiele programów poprawiających wygląd graficznego interfejsu użytkownika albo umożliwiających zastosowanie kompozycji (tematów) lub skórek w systemie Windows może wywołać problemy z aplikacjami OpenGL, w tym również ze Stellarium. Spróbuj wyłączyć wszelkie programy tego typu (jeśli masz je zainstalowane), takie jak: WindowBlinds, WindowFX, ObjectDock, IconPackager, Entbloess (oraz podobne).

I can't record scripts (on Windows)

Note: Since version 0.10.1, Stellarium has a new scripting engine. The text bellow applies to versions prior to that.

Stellarium attempts to save a Stellarium script file (.sts) in your user directory. On international versions of Windows, this doesn't work perfectly yet, as the program is looking for the English "Documents and Settings" folder. Workaround: open the stderr.txt file in the Stellarium directory to see where Stellarium is trying to write, create that folder, and you should be able to record scripts now.


W trybie pełnoekranowym nadal częściowo widać pulpit (dotyczy Windows)

Jeśli korzystasz z WindowBlinds albo innego programu zmieniającego wygląd systemu za pomocą skórek, to wyłącz go, ewentualnie dodaj Stellarium do listy aplikacji, których wygląd ma pozostać niezmieniony.

Nie można zapisywać zrzutów ekranu (w systemie Windows Vista)

Vista nie pozwala większości programów zapisywać plików na pulpicie. Można wybrać inny katalog do zapisu plików poprzez zmianę skrótu (w menu Start), który jest używany do uruchamiania Stellarium, na następujący:

stellarium.exe --screenshot-dir "C:\Ścieżka\Do\Katalogu"

W wersji 0.10.1 katalog do zapisu zrzutów ekranu można ustawiać bezpośrednio w interfejsie użytkownika, mianowicie w zakładce Narzędzia okna Konfiguracja.

Różne

Czy wolno zamieszczać zrzuty ekranu Stellarium w książkach / na stronach WWW / w kalendarzach itp.?

Przypuszczalnie tak. Przeczytaj ten wątek na forum - omawiane są tam prawne konsekwencje korzystania ze zrzutów ekranu Stellarium. Jeżeli rozpoczynasz przedsięwzięcie biznesowe, to prawdopodobnie powinieneś przedyskutować tę kwestię z prawnikiem i/lub wydawcą.

"Brakuje roku zerowego", "Daty przed naszą erą są przesunięte o rok"

Stellarium w wersji 0.9.1 i późniejsze używają astronomicznej numeracji lat.


Tradycyjna numeracja BC/AD (czy też p.n.e./n.e.) nie uwzględnia roku 0, ponieważ stworzono ją w czasach gdy w Europie liczba zero nie była zbyt szeroko znana. Dlatego też przed rokiem 1 n.e. jest rok 1 p.n.e. Powoduje to problemy z obliczeniami arytmetycznymi, więc astronomowie używają zwykle innej numeracji - lata naszej ery oznacza się liczbami dodatnimi, a rok 1 p.n.e. zamieniony jest na rok 0. Stąd:

Kalendarz gregoriański N.e./p.n.e. Numeracja astronomiczna
2 AD 2 n.e. 2
1 AD 1 n.e. 1
1 BC 1 p.n.e. 0
2 BC 2 p.n.e. -1
3 BC 3 p.n.e. -2

Zobacz też to krótkie wyjaśnienie na stronie NASA.

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
in this wiki
other languages
Toolbox